Grawer - rzemiosło artystyczne
Derby cover z motywem ułana, wykonany od podstaw
Derby cover z motywem ułana, wykonany od podstaw

Derby cover z motywem ułana, wykonany od podstaw

Tym razem chciałbym pokazać pierwszą z dwóch części motocykla, która została wykonana od podstaw przeze mnie. Od wyklepania niskoprofilowego dekla, po grawerowanie motywu konnicy. Może trochę z przymrużeniem oka należy potraktować liczbę mnogą, bo część kawalerii to motocykliści.

Ułan grawerowany
Ułan

Zlecenie o tyle ciekawe, że łączy w jednym sporo ciekawych elementów pracy rzemieślniczej i artystycznej. Potrzeba wykonania osobnego elementu motocykla wzięła się z chęci pozostawienia pracy w sytuacji, kiedy motocykl kiedyś trafi na sprzedaż. Zamówione części mają pozostać z właścicielem. Poniżej opis dekla. W najbliższym czasie kolejnym etapem będzie przygotowane wzmocnienie oparcia pasażera, również jako zamiennik części fabrycznej. Dlatego właśnie, zamiast grawerować na fabrycznych elementach motocykla, ustaliliśmy, że należy zrobić nowe.

ułan

Po wycięciu odpowiednio większego koła, zostało ono wyklepane w lekki łuk. W Tym celu polegam na własnych umiejętnościach, bez zbędnych maszyn i narzędzi. Zwykła belka obita skórą, skórzany worek, młotek repuserski, oraz trochę ognia. Na tak przygotowanym mosiądzu zaznaczono i nawiercono otwory mocujące, względem których dopiero umieściłem projekt. Na tym etapie ważny był dobór kroju pisma do tematyki pracy, stąd kursywa angielska. W kolejnym elemencie, gdzie motywem będzie huzar, napis zaplanowaliśmy gotykiem. Oba kroje pism oczywiście są wykaligrafowane przeze mnie, nie zaś kopiowane jako fonty w komputera.

szkic ułana
Szkic ułana

Poza ułanem w części centralnej, zamawiający prosił o motyw motocyklistów połączonych z husarią, co ma nawiązywać do grupy motocyklowej, której zamawiający jest członkiem.

ułan

Chyba ostatnim elementem, który ustalaliśmy już  po wykonaniu pracy, to zmiana z połysku na satynę, ale tylko w centralnej części. Nie mogliśmy zrezygnować z połysku w ogóle, bo element ma pasować do chromowanych części motocykla. Jednak cześć centralna została zmieniona na satynową, by lepiej oddać sposób cięcia.

ułanJak zwykle najlepiej wygląda na właściwym miejscy, czyli na motocyklu.

grawerowany ułan za zamontowanej części
ułan

A teraz zaczynam pracę nad drugą częścią zlecenia, czyli oparciem. O tym również wkrótce.